Уроки

Предмет: основи здоров`я.  Клас: 7. Розділ: соціальна складова здоров`я


                                               Соціальні чинники здоров’я підлітків.
Запобігання вживання наркотиків підлітками.

Мета: ознайомити із соціальними чинниками здоров’я; розкрити небезпеку вживання наркотиків; розвивати навички відстоювання своєї точки зору; виховувати самоповагу, відповідальність за свої вчинки.
Обладнання та матеріали: фотографії, плакати, схеми, які показують соціальні чинники здоров’я.
Базові знання і терміни: соціальні чинники здоров’я, наркотичні речовини, наркотична залежність, кримінальна відповідальність.
Тип уроку: комбінований.
Хід уроку
I.                   Організаційний момент
II.                Актуалізація опорних знань і мотивація навчальної діяльності
Обговорення ситуації
Спочатку на рейв-дискотеці, куди прийшла Ліда, справді було дуже цікаво. Дехто з її друзів прийняв екстазі, але вона відмовилась. Було дуже душно, гриміла музика. Ліда присіла відпочити, а ті, хто прийняв екстазі, продовжували танцювати.
Учням пропонується продовжити розповідь і дати відповідь на запитання: «Чим це закінчилось?»
Учитель зачитує, чим насправді завершилася вечірка.
Раптом подруга Ліди Таня, яка принесла наркотик на вечірку, упала на підлогу. Хтось викликав «швидку», і Ліда поїхала з нею до лікарні. Таня була без тями, її тіло горіло. У лікарні дівчині поставили крапельницю і спробували збити температуру. Проте вона три дні не опритомнювала, і її стан залишився дуже важким.
Таня як и багато її однолітків не знала про всі наслідки прийому екстазі. Це дуже підступний наркотик. Спочатку він підвищуе настрій, і наповнює людину енергією, але згодом може призвести до виникнення роздратованості або ж депресії, розладів сну. Можуть початися галюцинації.
III.             Постановка завдань уроку перед учнями                                                                                                               
Знати: що таке наркотик, наркотична залежність; вплив соціальних факторів на здоров’я підлітків.
            Уміти: оцінювати обставини, проблеми, наслідки й відстоювати своє «Я».
IV.             Вивчення нового матеріалу
V.                            Про наркотики
            Одні наркотики (наприклад, кокаїн і марихуану) одержують з рослин. Інші наприклад, ЛСД і екстазі, виробляють хімічним способом. Героїн одержують з морфію, що міститься в опіумному маці.
            Марихуана є одним з найбільш поширених наркотиків, який отримують з рослин канабіс, або коноплі (вирощується в основному в Африці та країнах Карибського регіону). Реакція після вживання цього наркотику буває різною. Препарати коноплі впливають на настрій та процес мислення, людина починає погано розуміти і забуває, що робить; можуть виникнути слабкі галюцинації. Дехто розслаблюється, у них піднімається настрій; інші відчувають занепокоєння ш навіть страх. Але всі незабаром вже не в змозі обходитися без наркотику.
            Марихуану вважають «легким» наркотиком, але спеціалісти стверджують, що ті, хто починає з «травки», потім часто переходять на сильнодіючі наркотичні речовини, про які мова піде далі.
            У багатьох країнах південно-східної Азії, наприклад в Афганістані, і Тайланді, розташовуються величезні плантації опіумного маку. Макові голівки збирають, з них виготовляють екстракт морфію, який потім переробляють на героїн. Героїн – сильнодіючий наркотик, він швидше від інших препаратів спричиняє звикання: уже після декількох прийомів розвивається стійка психічна, а надалі й фізична залежність.
            Кокаїн – це білий порошок, який отримують з листя чагарника коки, що росте в південноамериканських Андах. Листя збирають, одержують кокаїн і розвозять його по всьому світу. Коли він потрапляє на слизові оболонки чи вводиться під шкіру, то впливає на нервові закінчення та нервові волокна. Це призводить до місцевої втрати чуттєвості і збудження центральної нервової системи. Кокаїн – дуже сильний наркотик, і залежність від нього з’являється дуже швидко.
            Останнім часом поширеним наркотиком став екстазі.
            Таблетки екстазі виглядають однаково, але одна з них може містити в 3, або 4 рази більше наркотику, ніж інша. Відрізнити їх неможливо. Урешті-решт систематичне вживання екстазі призводить до зміни хімічного балансу в клітинах мозку та розладу мозкової діяльності.
            ЛСД – найбільш відомий і найбільш вивчений психоделічний наркотик. Після його прийому виникає почуття необґрунтованого страху, у всьому тілі з’являється тремтіння, яке неможливо припинити, людину нудить. Ці явища часто супроводжуються запамороченням і сильним серцебиттям. До того ж виникають галюцинації, які можуть бути як приємними, так і жахливими.

Вплив соціальних факторів на здоров’я підлітків


Валеологічна пауза
Вправа «Зняття напруження» (на лобі)
            Приготувати пучки трьох середніх пальців рук. Притиснувши (не дуже сильно) пучки пальців до перенісся, розвести по бровах до скронь і відпустити. Повторити ще кілька разів, і кожне наступне розгладжування проводити на 1 см вище від попереднього.
            Соціальними чинниками здоров’я є також відносини між людьми в суспільстві. Адже всі люди постійно спілкуються з іншими, проявляють повагу і неповагу одне до одного, любов і ненависть, симпатію, байдужість та ін.
            Окрім того на соціальне здоров’я впливають:
-          Література, яку читає людина;
-          Телевізійні програми, які вона дивиться;
-          Музика, яку вона слухає;
-          Комп’ютерні ігри й багато іншого.
Знаючи про різноманітні чинники, ти можеш робити правильний вибір і будувати своє життя так, щоб не шкодити своєму соціальному здоров’ю.

Закріплення свого матеріалу і ствердження свого «я»
Техніка «Я знаю про небезпеку й умію відстоювати свою думку»
            Закінчити речення:
            Наркотики це – …
            Уживання наркотиків призводить до…
            Наркотики продають щоб…
            Наркотики уживають люди які…
            У важкій ситуації мені допоможе…
            На пропозицію вжити наркотики я відповім…

Чи реально сказати «ні»
            Не лише в підлітків, а й у багатьох дорослих виникають проблеми в разі необхідності відмовитися випити чи вжити наркотики. Іноді люди кажуть, алкоголю «так» тільки через те, що їм досить складно сказати «ні», потрібна сила волі.
            Що означає мати силу волі? Це, насамперед, бути людиною, упевненою в собі та своїх можливостях. Тоді набагато збільшуються шанси залишатись собою, не зрадити своїх життєвих принципів. Давайте розглянемо різні типи поведінки і спробуємо зрозуміти, який з них є найбільш продуктивним.


Етапи формування наркотичної залежності

Пасивна поведінка:
-          Людина поступається іншим, нехтуючи своїми інтересами;
-          Завжди в усьому поступається;
-          Людина нічого не намагається зробити для ствердження своїх прав;
-          Зберігає мовчання коли її щось не задовольняє;
-          Часто вибачається;
І як наслідки цього: не отримує того, що хоче; відчуває самотність; утрачає самоповагу; накопичує образи на невдоволення.
Агресивна поведінка:
-          Людина захищає свої права, зневажаючи права інших;
-          Самостверджується за рахунок інших;
-          Пригнічує оточуючих.
Це призводить до того, що людина втрачає повагу й добре ставлення до себе, відчуває дискомфорт у колективі, не може розслабитися.
Упевнена поведінка:
-          людина не дозволяє порушувати свої права, але й не ігнорує прав інших;
-          поважає себе та інших;
-          уміє не лише говорити, але й слухати;
-          упевнена в собі та в своїх діях;
-          відповідає за свої вчинки;
-          відкрита почуттям і вміє вільно висловлювати їх.
Упевнена поведінка є найбільш ефективною, бо здатна викликати, замість агресії та нерозуміння, щиру повагу й захоплення. Людина яка впевнено відмовляється від небажаної пропозиції, спроможна бути незалежною, сильною і навіть загадковою особистістю. Особистістю, що відрізняється від інших, причому – на краще.
Завжди може стати в пригоді почуття гумору. Іноді кілька дотепних слів розрядять напружену атмосферу.
А що ж робити тим, хто хоче, але не може сказати «ні», тим, хто не відчуває себе настільки сильним, щоб протистояти тиску з боку оточуючих? По-перше, необхідно почати працювати над підвищенням власної самооцінки. А для цього потрібно засвоїти окремі навички. З першої спроби, можливо, не вийде повністю змінити свій стиль поведінки, але згодом упевненість стане природним засобом самореалізації.

I.                   Практична робота
Розробляємо етапи набуття навичок упевненості в собі. Якщо ми опинилися в ситуації, де необхідна відмова, слід поводитися так:
1)      усвідомити суть проблеми: що вам не подобається в ситуації, яка склалася, і чого ви хочете насправді;
2)      пояснити своє ставлення до ситуації: висловити свої думки і почуття щодо проблеми та поведінки вашому співрозмовнику, описати що вас хвилює (наприклад: «Я не люблю коли…», «Мені не подобається…»);
3)      сформулювати свою відповідь, чітко описати бажану ситуацію (наприклад: «Я б хотів щоб ти…», «Не міг би ти…», «Будь ласка, ні…»);
4)      з’ясувати, як ставиться, як ставиться співрозмовник до вашого висловлювання, попросити описати, що він (вона) відчуває або думає з цього приводу (наприклад: «Ти не заперечуєш?», «Що ти про це думаєш?», «Яка твоя реакція?»);
5)      уважно вислухати співрозмовника, нехай він висловить свої думки і почуття;
6)      подякувати. Не зважаючи на реакцію співрозмовника, закінчимо розмову словами вдячності (наприклад: «Спасибі…», «Чудово, я дуже вдячний…», «Я щасливий, що ти не заперечуєш…»).
«Мозковий штурм»
Варіанти відповіді на пропозицію прийняти наркотики:
-          Я вже пробував. Мені не сподобалось.
-          Кайф минає, проблеми лишаються.
-          Це так само як і ВІЛ – кров та біль!
-          Мій знайомий нещодавно помер від передозування.
-          Наркомани рано помирають.
-          Боюсь народити чудовисько (бути батьком чудовиська).
-          Це пахне ув’язненням.
-          Я краще куплю собі щось корисне.
-          Батьки побачать сліди від ін’єкції.
Я знаю що навіть від однієї дози можна стати наркоманом.
I.                   Підсумок уроку.

Комментариев нет:

Отправить комментарий